روز بزرگداشت فردوسی

امروز تو تقویم روز بزرگداشت فردوسیه. من که تا اسم فردوسی میاد غیر از اون بیت "بسی رنج بردم در این سال سی" یاد یک بیت دیگه هم میفتم.

"زنان را همی بس بود یک هنر              نشینند و زایند شیران نر"

شما هم داغ دلتون تازه شد. من نمیدونم واقعا منظور جناب فردوسی چی بوده ولی این رو میدونم که همین یک هنر زنان که هیچ مردی نمیتونه داشته باشه نشاندهنده قابلیتهای خیلی زیادشونه. ترجیح میدم فک کنم که جناب ابوالقاسم خان  قصد خیر داشته‌اند و میخواسته‌اند یکجوری به این هنر زنها اشاره کنند و بگن همین برای اینکه زنها به وجودشان افتخار کنند کافیه. مصرع دوم رو هم شاید از بابت کم آوردن قافیه اینجوری گفتن. نمیدوم. آخه حتی اگر از شیران نرش هم بگذریم، نشسته که نمیزان!!

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده

تو خودت را ناراحت نکن. آن موقع بالاترین سطح شعور در همین حد بود! در ضمن مادری مثل تو نداشت. مهم این است که پسر من و تو این‌طور فکر نکند.

نسرين

زنان را همي بس بود يك هنر كه بخشند فردوسي و شعر تر

افلیا

جمله آخر خیلی جالب بود!

سمیه

به نظرم منظور فردوسی از تنها هنر و زاییدن شیر نر وجه تربیتی یک زن بوده. یعنی زن هستش که می تونه یک شیر نر، منظور یک پهلوان سنبل اخلاق و توانایی را تربیت کنه. نمونه های بسیاری توی شاهنامه از اقتدار و آموزشگری زن به چشم می خوره. هر چه باشه فردوسی رو "حکیم" می شناسیم. ا

مادر

روز بزرگداشت فردوسی و روز جهانی خانواده[چشمک] تازه تکلیفو روشن نکرده, اونایی که شیر نر نمیزان تکلیفشون چیه آیا بی هنر هستند؟؟

مژده

اي خدا!!! از اين تحليلت خوشم اومد[نیشخند]

مامان دیبا و پرند

سلام دوستم ببین وقتی فردوسی هم معتقد باشه که زنها باید بوی میکر باشند تا هنرمند بشن دیگه از بقیه چه انتظاری میشه داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟[قلب][چشمک]

زرافه خوش لباس

منظور از نشستن یعنی در خانه بنشینند نه اینکه اداره و شرکت و ...بروند. عموی مامان من که خودش استاد دانشگاه است هروقت ما را می بیند این شعر را می خواند ما همیشه لجمون در میاد البته گاهی هم که خسته میشم میگم حتما حکیم فردوسی یک چیزی می دونسته که گفته!